14 Aralık 2011 Çarşamba

sizi java'yla tanıştırmama izin verin sayın kediseverler.

 Java nedir? Bu aralar hayatımın temel soru ve sorunlarından biri.

Java bir object-oriented programlama dilidir. Programlama methodolojisine göre, bir program birbirleriyle methodlar yardımıyla etkileşim içinde olan objelerden meydana gelmiştir. Aynı tür objeler, aynı class içinde bulunurlar. Java'da bütün yapılar classların bir parçasıdır. Her java programı en azından bir class'a sahiptir. Her bir class, methodları ve datayı tanımlayan yapılardır. Methodlar ise, komutları(statement) içeren yapılardır. Bütün java uygulama programları main methodla başlar.

 Evet söz uçar, yazı kalır; ama bu yazı pek akılda kalır değil.

public class deneme_sesbirki {
       
    /**
     * Creates a new instance of <code>deneme_sesbirki</code>.
     */
    public deneme_sesbirki() {
    }
   
    /**
     * @param args the command line arguments
     */
    public static void main(String[] args) {
        // TODO code application logic here
    }

En başta gördüğünüz "deneme_sesbirki" class'ın yani programın adı. main(String[]args) ise main method'umuz. Komutları bu kısmın içine yazacağız. Aradaki açıklamalara takılmayın.

System.out.println Bu en başta kafa karıştıran kelimeler bütünü, aslında candır, canandır. Bu komut, yazdığınız programın dili olur, sesi olur, bülbül gibi şakıtır programı. 

System.out, ekrana outpu göndermemizi sağlayan bir objedir. Objelerden tarafından gerçekleştirilen işlere, method denir. Println, System.out objesinin gerçekleştirdiği iştir/methoddur.

Java'da Değişken Tanımlama

Java'da dğeişken tanımlamak için, önce o değişkenin türünü, sonra adını belirtmeniz lazım. = bu arkadaş, değişken atama/belirleme operatorü olarak kullanılır. +'nın ise iki tür kullanımı var. 1.si iki iki dört eder'deki kullanımı, 2.si ise concatenation yani herhangi iki değişkeni yanyana yazmamızı sağlamasıdır.

Kod:? Gizemli duruşuna bakmayın yahu. Kod dediğin, şu dünyada bir program veya o bile değil, bir program parçasıdır.
Source Code daha bir mağrur durur. Java gibi high-level programlama dillerinde yazılan kodlardır. Compiler programların inputları olurlar.

Class
Java programları, class denilen küçük parçalara bölünmüşlerdir. Her class, farklı dosyalardadır ve ayrı olarak derlenirler. Her class tanımı, class'ın adıyla aynı adda ve .java ile biten bir dosyada olmalıdır.

Hasılı nerdeee Matlab'ın printf'i, disp'i, nerdee Java'nın system.out.println'i. Nerde Matlab'ın o değişkenin türünü kendi anlayan üstün zekası, nerde Java'nın küstahlığı. Evet kediseverler, bu java. Java, bunlar da kediseverler. Java sizinle tanıştığına memnun olmuş. Ya siz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder