19 Kasım 2011 Cumartesi

Matrix'e girdim!

Bu blogun ilham kaynağı, baş belası ama bal tatlısı Matlab, 4. kuşak programlama dillerinden biridir. Matematik fonksiyonlarını ve komutlarını über yetenekleriyle birleştirir ve bize sonucu verir. Matlab'da Matlab komutlarını içeren programları(scriptleri) çalıştırır ve geliştiririz. Matlab, üst düzey bilgisayar dilleri için tanımlanmış olan formal compilation, linking/loading and execution process'leri içermez.

Önce övelim sonra kötüleriz. Şimdi bu matlab kolay kullanılır. Editor'u olsun, Debugger'ı olsun, workspace browserı ve online manualları olsun, hepsi hizmetimizdedir. Sonra platform independence'ı vardır. Yanisi, hangi platform'da yazarsan yaz, bütün platformlarda çalışır (platform'dan neyi kastettiğimden emin değilim, emin olmadığımdan da emin değilim). Sonra önceden tanımlanmış fonksiyonları kullanmamıza izin verir. Son olarak diyelim sin 30'u çizceksin, uğraşma kardeşim gel yaz matlab'a o yüzden milisaniyede.

Dedikodu zamanı; bu matlab var ya bazen işi öyle ağırdan alır ki, sabırsız bünyelere işkencede kullanılabilir. Ama bir sorun bakalım nden yavaşsın diye. Şimdi programlar aletden bağımsız bir p coduna derlendikleri için ve bu p codu program çalıştırıldığında çevrildiği için, programların çalışması yavaş olur. Ayrıca bu matlab kendini bulunmaz hint kumaşı sanır, öğrenci edition'ı bile cep yakar. (Torrent!!)

Matlab'ın iç yüzü

Command Window denilen ortadaki boşluk, komutları yazdıkça dolar, dolar, kimi zaman hata verir, üzer, şaşırtır, kızdırır, kimi zaman umutsuzca yazılan bir komutun çalışmasıyla neşeye boğar, sizi kucaklar.

Command History dediğin var ya hiç unutmaz, asla affetmez.

Workspace tanımladığın değerleri, minleri ve maxları, isimlerini (yanında ne olduğunu gösteren sembolüyle) biriktirir, sen değiştir dedin mi değiştirir, uysal bir tiptir, kedileri sever.

Current Folder başlığı altında yazdığın scriptlerden fonksiyonlara kadar ne varsa başlığıyla sıralanır ki, canın istediğinde bir tıkla açabilesin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder