19 Kasım 2011 Cumartesi

Depreme Dayanıklı bir Matlab için

Bir program bir input olabilir. ">>"la başlayan command line'ı bul, başla yazmaya.
Eğer yazdığın komut'un sonuna, ";" eklersen hesaplamanın sonucu, command window'da gösterilmez.
clc dedin mi command window'a hayatına temiz bir sayfayla devam eder. clear yazarsan, workspace arkadaşımız (hani kedileri seven, bizden biri) evini siler, süpürür, bal dök yala, ne variable kalmış, ne de onun adı.

Diyleim ki gorilin biri seni kovalıyor, ne dersin "Heeeelp!!". Mesela help elfun yazdın mı sana bütün matematiksel fonksiyonları verir. Helpdesk dersin yardım ekranını açar. Ya da helpwin dersin çeşit çeşit komutları, fonksiyoları sıralar ki, ohh seç beğen al. lookfor ... yazarsın, ... nın bulunduğu bütün m. fileları, fonksiyonları arar, bulur, getirir önüne.
Demo yazarsın, sana özel öğretmen tutarlar, matlab dersi verir.

Variable(Değişken) nedir?

Bir dizi numara yahu, bakma öyle gizemli durduğuna. Adını koyar, numerik değerleri de peşine takarız ve bir variable doğar. Assignment command çalıştırmamız ile variable work spacede yerini alır. Kerata ya, sonraki cebirsel hesaplamalarımıza yardımcı olur. Aslında variable hafızadaki ayrılmış bir bölgenin yeridir. Variable ad koymanın da bir adabı vardır. Örneğin boşluk bırakıp yazamazsın iki kelimeyi, "_" koyman lazımdır. Anlamlı isimler koymak lazım ki sonra hatırlayabilelim. Numaralar, harfler ve "_" kullanılabilir. "Ha name demişim, ha Name" deme, matlab'ın gözleri keskindir. Ve her variable, bir arraydır.
single number array, scalar,
row array, row vector,
array of n rows x m columns, matrix,

Variables row ve column numarasıyla indekslenir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder